NowościOres - ('Ojebyn' x S24) x 'Ceres'


Opis morfologiczny: Krzewy o średniej sile wzrostu, o pokroju zwartym z tendencją do rozchylania się. Pędy średniej grubości, licznie wyrastające u nasady krzewu. Pąki średniej wielkości, lekko owalne, odstające od pędów, łuski zewnętrzne słabo zabarwione na kolor antocyjanowy. Liście małe, jasnozielone, trójklapowe, z wyraźną klapą środkową. Kwiatostany pojedyncze lub podwójne, krótkie i średniej długości.

Inne właściwości: Odmiana o średniej porze dojrzewania, owoce dojrzewają 3-4 dni wcześniej niż u odmiany 'Ben Lomond'. Odmiana plenna. Wytwarza owoce średniej wielkości, o dużej przydatności przetwórczej na koncentraty i soki (wysoka zawartość ekstraktu, kwasu askorbinowego i barwników antocyjanowych). Rośliny są na mróz odporne oraz charakteryzują się wysoką, polową odpornością na mączniak i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, i są średnio podatne na opadzinę liści. Krzewy mogą spełniają wymogi kombajnowego zbioru owoców.

Ruben - 'Biełoruskaja Słodkaja' x 'Ben Lomond'


Opis morfologiczny: Krzewy o średniej sile wzrostu. Tworzy pokrój kulisty z tendencją do rozchylania się pod ciężarem owoców. Pędy średniej grubości, średnio liczne u nasady krzewu. Pąki średniej wielkości, owalne i lekko odstające od pędów, łuski zewnętrzne o antocyjanowym zabarwieniu. Liście średniej wielkości, ciemnozielone, pięcioklapowe z wydłużoną środkową klapą. Kwiatostany pojedyncze i podwójne, średniej długości.

Inne właściwości: Odmiana o średniej porze dojrzewania, owoce dojrzewają podobnym terminie jak u odmiany 'Ben Lomond'. Odmiana plenna. Wytwarza owoce średniej wielkości i duże, o dużej wartości przetwórczej (wysoka zawartość ekstraktu, kwasu askorbinowego i barwników antocyjanowych). Rośliny są wytrzymałe na mróz oraz odporne na amerykański mączniak agrestu i rdzę wejmutkowo-porzeczkową, w średnim stopniu podatne na opadzinę liści. Pokrój krzewu oraz cechy morfologiczne roślin mogą spełniać wymogi kombajnowego zbioru owoców.

Tines - 'Titania' x Ben Nevis'


Opis morfologiczny: Krzew rośnie dość silnie, o pokroju zwartym z tendencją do rozchylania się w międzyrzędzia. Pędy są silne i grube, średnio liczne. Pąki duże, wydłużone odstające od pędów, łuski zewnętrzne koloru antocyjanowego. Liście duże, trójklapowe, ciemnozielone, wyraźnie unerwione, z wydłużoną środkową klapą. Kwiatostany pojedyncze lub podwójne, średniej długości.

Inne właściwości: Odmiana o wczesnej porze dojrzewania, owoce dojrzewają 6-8 dni wcześniej od odmiany 'Ben Lomond\ Odmiana plenna. Owoce są średniej wielkości i duże. Zawierają dużo ekstraktu, średnio dużo kwasu askorbinowego (vii C) oraz barwników antocyjanowych. Są przydatne do przetwórstwa. Rośliny są wytrzymałe na mróz, odporne na amerykański mączniak agrestu oraz średnio wrażliwe na inne choroby grzybowe liści. Pokrój krzewu oraz cechy morfologiczne roślin spełniają wymogi zbioru maszynowego.

Krasnoslawiańskij - (Awenariusch x Oregon)


Opis morfologiczny: Krzew o średniej sile wzrostu, pokrój wzniosły, średnio gęsty. Kolcowatość pędów średnia. Mrozoodporny i odporny na amerykańskiego mączniaka agrestu.

Przydatność: Odmiana średnio-wczesna. Plenność krzewów wysoka (6-7 kg/krzew). Plon 15-16 ton/ha. Odmiana uniwersalnego wykorzystania, jako owoce agrestowe I do przetworów.

Owoce: duże (5.5 – 9.0 g) okrągłe, oberwane później ciemno- czerwone, bez omszenia. Skórka owoców średniej grubości, miąższ soczysty deserowego delikatny, deserowego smaku.

Pochodzenie: Odmiana wstawiona do rejestru odmian W Rosji w 1992r. polecana do uprawy w Północno- Zachodnich i Centralnych rejonach Rosji.

następna strona